Ankieta

Zużyte baterie – co z nimi zrobić?

W rzeczywistości, w której smartwatche, laptopy, tablety i smartfony działają jak przedłużenia ludzkich ciał, a elektryczne pojazdy zyskują ogromną popularność, skuteczny recykling baterii oraz akumulatorów należy do priorytetowych wyzwań ekologicznych. Wszyscy powinniśmy zaangażować się w jego realizację – nie tylko z regulowanej przepisami konieczności, lecz przede wszystkim – z troski o przyszłość naszej planety.

Bateria guzikowa może zanieczyścić aż 1 metr sześcienny gleby i 400 litrów wody! A przecież tzw. pastylkami zasilamy zarówno zegarki czy kalkulatory, jak i kluczyki samochodowe oraz aparaty słuchowe. Baterie są sercami naszych sprzętów, a ponadto – umożliwiają transport i magazynowanie energii. Geniusz baterii ma jednak swoją ciemną stronę – ich niewłaściwie utylizowanie może poważnie zaszkodzić środowisku.

 

Chociaż nowoczesne technologie wykluczają z procesów produkcji najbardziej szkodliwe chemikalia, czyli ołów, kadm i rtęć, to w naszych domach wciąż zalegają tony baterii, które w trakcie rozkładu będą wydzielać truciznę. Co więcej, nawet pionierskie zasilacze nie rozkładają się z nieinwazyjnością jabłka. Do sprzedaży w Polsce wprowadza się około 250 milionów baterii jednorazowych rocznie (dane z 2021 roku). Zagrożenia są więc kolosalne. Jak ich uniknąć?

Nigdy nie wyrzucajmy zużytych baterii do przydomowych pojemników. Zanośmy je do PSZOK-ów, specjalnych pojemników w instytucjach takich jak szkoły czy urzędy miejskie albo do sklepów, w których prowadzona jest sprzedaż baterii. Pamiętajmy, że prawie wyczerpana bateria może okazać się przydatna – przełóż ją np. z dużej latarki do budzika w sypialni. Zastępujmy jednorazówki akumulatorkami, z których można korzystać wielokrotnie. 

 

Recykling baterii nie tylko zapobiega zatruwaniu środowiska, ale też podnosi poziom odzysku surowców takich jak papier i plastik czy metali (żelazo) i metali nieżelaznych (glina, miedź, nikiel, kobalt, kadm). Jeśli argument o ochronie środowiska Cię nie przekonuje, pomyśl o własnym zdrowiu. Substancje wykorzystywane do produkcji baterii mogą poważnie uszkodzić wątrobę, nerki, układ nerwowy czy kostny, powodować choroby szpiku kostnego i obrzęki płuc. 

Artykuł powstał w ramach projektu pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa”, który został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.