Ankieta

PSZOK – rozwiązanie na problematyczne odpady  

O ile wiedza na temat segregacji odpadów na 5 podstawowych frakcji jest raczej wiedzą powszechnie znaną, o tyle zdecydowanie mniej osób wie, co powinno się zrobić z kłopotliwymi odpadami, jakimi są m.in. stare meble. Rozwiązaniem tego dylematu są specjalne punkty przyjmujące właśnie takie problematyczne odpady. Są to PSZOKi. Jeden z nich funkcjonuje na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowie.

 

CO TO JEST PSZOK?

PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, to specjalnie wyznaczone miejsce przyjmowania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, których ze względu na ich rodzaj, skład chemiczny lub stopień oddziaływania na środowisko, nie można wyrzucić do przydomowych pojemników. PSZOKi przyjmują je bezpłatnie, od kazdego mieszkańca gminy, która jest obsługiwana przez dany punkt. Taką informację można zdobyć w urzędzie gminy lub miasta oraz w regulaminie PSZOKa.

 

Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powinny trafiać m.in. zużyte opony (samochodowe, rowerowe i motocyklowe), sprzęt RTV i AGD, baterie, świetlówki i żarówki, czy przeterminowane leki. Każdy z tych odpadów w PSZOK jest umieszczany w specjalnym kontenerze z kodowym oznaczeniem, informującym o tym, co znajduje się w danym pojemniku. 

Warto pamiętać, że to właśnie PSZOKi są miejscami, do których można przyjechać z gruzem z remontu lub rozbiórki, resztkami farb i lakierów, czy też pozostałym po dociepleniu styropianem. Warunkiem przyjęcia jest posegregowanie tych odpadów, a w przypadku farb i lakierów, dostarczenie ich w szczelnych pojemnikach. Do PSZOK powinny również trafiać niepotrzebne lub uszkodzone meble, czy nawet odzież i tekstylia. Szczegółowy wykaz odpadów, jakie przyjmuje PSZOK, znajduje się w jego regulaminie dostępnym na stronie www punktu. 

 
PUNKT DRUGIEGO ŻYCIA

Segregacja i recykling odpadów to fundament ekologicznych postaw, ale równie ważne jest dbanie o rzeczy, które już posiadamy, wydłużenie ich żywotności czy przydatności poprzez konserwację i naprawy. Z myślą o osobach, które chcą być eko, ale niekoniecznie należą do grupy „złotych rączek”, powstaje punkt ponownego użycia wraz z punktem napraw. W tych miejscach uszkodzone przedmioty są naprawiane i odzyskują swoją wartość.

Do punktu ponownego użycia powinny trafić przedmioty, których już nie potrzebujemy, a które mogą jeszcze posłużyć innym, m.in. meble, sprzęty sportowe, zabawki, książki czy wyroby szklane i ceramiczne. Ważne, by były one czyste, zadbane i w dobrym stanie technicznym, a koszty naprawy nie przewyższały ich wartości. Oddane przedmioty – po oględzinach specjalistów i ewentualnym odrestaurowaniu, będą mogły trafić w kolejne ręce. 

Punkt drugiego życia wraz z punktem napraw to nowe obiekty, które już wkrótce zostaną uruchomione na terenie ZZO Olszowa. Ponadto istniejący na terenie zakładu PSZOK będzie powiększony, dzięki czemu będzie mógł przyjąć większą liczbę odpadów. PSZOK w nowej odsłonie zacznie funkcjonować w I kwartale 2023 roku.  

 

Artykuł powstał w ramach realizacji projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.