Ankieta

Laureaci konkursu „EKO-Bohater” i „EKO-Film” nagrodzeni!

26 marca 2018 r. odbyło się spotkanie podsumowujące konkursy, które rozstrzygnięto jesienią ubiegłego roku, tj.: „EKO-Bohater” na wykreowanie postaci wiodącej filmu dotyczącego segregacji odpadów oraz „EKO-Film” na stworzenie scenariusza dotyczącego właściwego sposobu segregacji odpadów. Organizatorem konkursów, będących częścią przedsięwzięcia pod tytułem: Kampania edukacyjna dla mieszkańców gminy: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Syców, Oleśnica, miasto Oleśnica pn.: „Segregacja – prosta sprawa, ZZO Olszowa w tym pomaga” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, jest Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa Sp. z o.o.
Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Oleśnicy – Michała Kołacińskiego spotkanie miało miejsce w Sali konferencyjno-multimedialnej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.
Udział w przedsięwzięciu wzięli zaproszeni goście, w tym m.in.: Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Łukasz Kasztelowicz, Burmistrz Miasta Oleśnicy – Michał Kołaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz – Jarosław Głowacki oraz dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych.
Na spotkanie przybyli nie tylko laureaci wraz z opiekunami, ale także uczniowie z klas nagrodzonych zwycięzców jako laureaci nagrody zbiorowej, którą będzie stanowił wyjazd edukacyjny do ZZO Olszowa w kwietniu br.
Zgromadzonych powitali oraz uroczystego otwarcia dokonali: Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. – Marzena Koppenberg oraz Burmistrz Miasta Oleśnicy – Michał Kołaciński.
Swoim wystąpieniem rangę wydarzenia podniósł Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który przekazał Informacje o działalności Funduszu i wsparciu przedsięwzięć edukacyjnych, w tym o dofinansowaniu zadania prowadzonego przez ZZO Olszowa Sp. z o.o.
Następnie informacje o Spółce i prowadzonej kampanii edukacyjnej przekazała Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. Spółka realizuje obecnie dwie kampanie edukacyjne pn.: „Segregacja – prosta sprawa, ZZO Olszowa w tym pomaga”, które prowadzone są na obszarze gmin – udziałowców Spółki; jedna na terenie Dolnego Śląska obejmująca gminy: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Syców, Oleśnica i miasto Oleśnica oraz druga na terenie Wielkopolski obejmująca gminy: Baranów, Doruchów, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica.
Najbardziej oczekiwaną chwilą spotkania było uroczyste wręczenie nagród indywidualnych oraz dyplomów, które zostały przekazane przez Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu i Burmistrza Miasta Oleśnicy.
Konkurs „EKO-Bohater” na wykreowanie postaci wiodącej filmu dotyczącego segregacji odpadów, w ramach którego wpłynęło 109 prac, zorganizowany był dla dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z terenu gmin: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Miasto Oleśnica i Syców.
W konkursie „EKO-Bohater” nagrodzeni zostali:
I miejsce – Michał Kłeczek (5 LATKI „PUCHATKI”) z Przedszkola nr 6 w Oleśnicy.
II miejsce – Oliwia Markowska (klasa I) ze Szkoły Podstawowej w miejscowości Smolna.
III miejsce – Nikodem Gaj (klasa III b) ze Szkoły Podstawowej w Międzyborzu.

Konkurs „EKO-Film” na stworzenie scenariusza dotyczącego właściwego sposobu segregacji odpadów adresowany był do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz klas 2-3 gimnazjów z terenu gmin: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Miasto Oleśnica i Syców. W ramach konkursu wpłynęło zaledwie 5 prac.
W konkursie „EKO-Film” nagrodzeni zostali:
I miejsce – Bartłomiej Rondoś (klasa 5c) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.
II miejsce – Martyna Babiak (klasa 6c) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.
III miejsce – Mateusz Drosiński (klasa V „E”) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.

W ramach kampanii realizowanej na Dolnym Śląsku na podstawie zwycięskich prac konkursowych powstają dwa filmy, które będzie mnożna zobaczyć latem 2018 roku na stronie internetowej pod adresem: www.zzo-olszowa.pl.
Nagrody zostały sfinansowane z dotacji udzielonej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, która stanowi 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych. Pozostała część kosztów stanowi wkład własny ZZO Olszowa Sp. z o.o.
Wydarzenie zostało uświetnione spektaklem pt.: „ELEKTROMISJA” przygotowanym przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury, w którym wystąpili trzej aktorzy: Justyna Baran, Urszula Machnik oraz Janusz Baran. Bohaterami spektaklu byli Żarówka Iluminacja i radio Herc, którzy zamieszkują dzikie wysypisko śmieci na skraju lasu. Widzowie dowiedzieli się, co zrobić z elektroodpadami, których nie da się już wykorzystać, a które stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i przyrody. Uczestnicy poznali znaczenie recyklingu, a także zasady segregacji odpadów. Scenarzystą i reżyserem przedstawienia jest Aleksandra Kowalczyk. Występ zrobił ogromne wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych widzach.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli również skorzystać ze słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez tamtejszy magistrat.