Ankieta

Dziś Światowy Dzień Meteorologii, zapraszamy do śledzenia pomiarów naszej stacji meteo!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii dla upamiętnienia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej.

Astronomiczna i kalendarzowa wiosna zawitała także do ZZO Olszowa – u nas jest słonecznie. Dla zainteresowanych aktualnym stanem pogody, nawiązując do dzisiejszego święta, zapraszamy do śledzenia zakładki on –line z naszą Stacją METEO w ZZO Olszowa:

http://zzo-olszowa.pl/stacja/

Wracając do ubiegłego miesiąca, kiedy to w dniu 17 lutego 2022 roku, gdy do Polski dotarł niż Dudley, nasza stacja o godzinie 13:11 odnotowała najsilniejszy poryw wiatru, który wyniósł aż 80.6 km/h!

stacjameteo

Co ciekawe dane w stacji meteorologicznej są podawane na bieżąco – ich aktualizacja odbywa się co 60 sekund. Stacja podaje informacje dotyczące:
• wysokości temperatury w skali Celsjusza (minimalnej/maksymalnej oraz odczuwalnej);
• prędkości wiatru w kilometrach na godzinę oraz w skali Beauforta, a także jego średni kierunek;
• ilość odpadów w milimetrach oraz jego intensywności w milimetrach na godzinę;
• wilgotność powietrza w procentach;
• wysokość temperatury punktu rosy w skali Celsjusza;
• ciśnienia atmosferycznego w hektopaskalach oraz jego trendu;
• godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca.

Urządzenia pomiarowe znajdują się na ścieżce edukacji ekologicznej, zapraszamy do obejrzenia panoramy sferycznej z naszą stacją meteorologiczną o nazwie Ścieżka edukacyjna 02, na której można dostrzec stację w całej okazałości. Przy okazji zachęcamy do wirtualnej wycieczki po całym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa:

http://www.zzo-olszowa.pl/images/prezentacja/

W zakładce można znaleźć także dane historyczne: na stronie głównej z dnia poprzedniego w porównaniu z dniem bieżącym w zakresie minimalnej i maksymalnej temperatury, a starsze dane np. Raport miesięczny ze stacji w zakładce Archiwum.