Zakład Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom w udział mieszkańców południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego w warsztatach edukacji ekologicznej w kończącym się już roku szkolnym 2021/2022. Podziękowania składamy przede wszystkim pracownikom urzędów gmin i placówek oświatowych oraz organizacji lokalnych, a także każdej osobie biorącej udział w zajęciach. Lekcje edukacyjne zorganizowano dla prawie tysiąca mieszkańców. Wszystkim pracownikom oświaty i uczniom życzymy udanych wakacji!
Zapraszamy także do zwiedzania ZZO Olszowa w okresie letnim np. w ramach półkolonii czy też od września w nowym roku szkolnym!
Nie zapomnijcie również odwiedzić ZZO Olszowa wirtualnie poprzez spacer po Zakładzie klikając w link: http://www.zzo-olszowa.pl/images/prezentacja/
Wykonanie zdjęć panoramicznych i ich połączenie w wirtualny spacer z możliwością odtworzenia na sprzęcie elektronicznym zrealizowano w ramach kampanii edukacyjnej pn.: „Kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców gmin południowej Wielkopolski poprzez interaktywny spacer po ZZO Olszowa i zakup pomocy dydaktycznych” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Zachęcamy do polubienia naszego profilu, aby być na bieżąco - https://www.facebook.com/ZakladZagospodarowaniaOdpadowOlszowa
ZZO Olszowa ekologicznie pozyskuje energię elektryczną!
137 paneli fotowoltaicznych zamontowano na dachu budynku administracyjno-socjalnego znajdującego się na terenie Zakładu Zagospodarowania Opadów w miejscowości Olszowa.
Zadanie objęło zaprojektowanie, dostawę oraz zamontowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej o mocy max. do 50 kW tzw. mikroinstalacji.
W energię odnawialną zainwestowano kwotę prawie 187 tysięcy złotych.
Dbając o środowisko naturalne zapewniliśmy jednocześnie obniżenie kosztów energii elektrycznej Spółki dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.
Przy wykorzystaniu profilu na stronie producenta falownika, będącego elementem mikroinstalacji, na bieżąco śledzimy dane dotyczące produkcji energii elektrycznej tj.: aktualną moc (w Kw), bilans energetyczny (w kWh) czy redukcje CO2 (w kilometrach, ilości drzew czy kilogramach):
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udaje nam się wykorzystywać energię elektryczną na wysokim poziomie.
Od uruchomienia instalacji w ZZO Olszowa wyprodukowano prawie 2 800 kWh:
Moduły fotowoltaiczne są objęte gwarancją produktową wynosząca minimum 12 lat, a gwarancja dla żywności wynoszącej 80% jest nie krótsza niż 25 lat.
To nasza pierwsza, ale nie ostatnia inwestycja w odnawialne źródła energii elektrycznej.
W dniach 23, 24 i 25 maja 2022 r. ZZO Olszowa odwiedziło 113 dzieci wraz z opiekunami.
Byli to uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Hanulinie oraz przedszkolaki z grup „Maczki”, „Konwalie” i „Różyczki” z Przedszkola „Kwiaty Polskie”🌸 w Bralinie.
Na każdej z wycieczek na wstępie grupy wysłuchały prezentacji dotyczącej działalności Spółki
oraz prawidłowej segregacji odpadów. Następnie utrwalili zdobytą wiedzę, korzystając z pomocy dydaktycznych, tj. tablica edukacyjna z okresami rozkładu odpadów, gra planszowa na edukacyjnej macie podłogowej z hasłami, puzzle piankowe, zgniatarki plastikowych butelek, specjalny pojemnik
na baterie oraz panele edukacyjne z grami.
Kolejną częścią wycieczki było zwiedzanie Zakładu. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem PSZOK. Każda grupa zważyła się na wadze, po czym otrzymała dowód ważenia certyfikowany przez Ol-Sowę. Następnie dzieci uczestniczyły w spacerze po ścieżce edukacji ekologicznej znajdującej się
na zrekultywowanej kwaterze nr 1, doposażonej w ramach przedsięwzięcia „Upowszechnianie wiedzy
i postaw ekologicznych mieszkańców gminy Baranów, Bralin, Doruchów, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal, Trzcinica”. Zapoznali się z informacjami znajdującymi się na tablicach edukacyjnych, dotyczących m. in. fazy przed eksploatacyjnej, eksploatacyjnej, oraz poeksploatacyjnej składowiska.
Na szczycie kwatery uczestnicy wycieczki skorzystali z gry edukacyjnej „EKO-ZNAKI”, panoramicznej lunety widokowej, oraz stołu edukacyjnego z ławkami do nauki poznawania systemu gospodarki odpadami. Na koniec zwiedzania uczniowie segregowali odpady do odpowiednich pojemników zgodnie z obowiązującymi zasadami oraz skorzystali z placu zabaw. Wszystkim uczestnikom wręczono torby, pamiątkowe gadżety i materiały informacyjno-edukacyjne.
Prócz wycieczek zorganizowanych w siedzibie ZZO Olszowa Sp. z o.o. w dniu 6 maja 2022 r.
pracownicy ZZO Olszowa odwiedzili Przedszkole Samorządowe „Mruczuś” w Mroczeniu.
Podczas wizyty przeprowadzono zajęcia z edukacji ekologicznej, w której wzięło udział
48 przedszkolaków z grup: „Żabki”, „Kotki” oraz „Czapelki”. 😊
Na wstępie dzieci przywitała maskotka Zakładu - Ol-Sowa, która zaprezentowała uczestnikom wycieczki swoje skrzydła w barwach pojemników na odpady segregowane. Następnie przedszkolaki
pod nadzorem Ol-Sowy nauczyły się prawidłowego postępowania z odpadami. Aby dowiedzieć się co dalej dzieje się z odpadami dzieci obejrzały film pn. „Zobacz kawałek świata jak odpad z domu do ZZO trafia”.
Dalsza część warsztatów poświęcona była nauce poprzez zabawę. Dzieci zagrały w duże gry planszowe umieszczone na matach podłogowych, dopasowywały okresy rozkładu poszczególnych odpadów, układały puzzle piankowe, zgniatały butelki plastikowe oraz sprawdzały użyteczność różnych rodzajów baterii. Przedszkolaki mogły umieścić odpowiednie plakietki z różnymi odpadami do poszczególnych koszy znajdujących się na tablicach magnetycznych.
ZZO Olszowa otrzymała podziękowania za poświęcony czas i przekazanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska.🥰 Dziękujemy wszystkim wspaniałym grupą za miło spędzony czas!
🦉😃💁🚮📩
Mamy jeszcze wolne miejsca w kończącym się już roku szkolnym 2021/2022, także w sezonie letnim jesteśmy dla Państwa otwarci na współpracę.
Jesteśmy także przygotowani do wizyt grup zorganizowanych osób dorosłych – chętnie przyjmujemy w ZZO z wizytą: miejskich i gminnych radnych, kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, sołtysów
z radami sołeckimi, koła gospodyń wiejskich i wiele innych zorganizowanych grup osób pełnoletnich, które zwiedzą także wnętrze hali sortowni z wykorzystaniem zestawu nagłaśniającego.
Zajęcia edukacyjne średnio trwają 2 godziny zegarowe, maksymalnie jedna wycieczka obejmuje
do 50 osób łącznie z opiekunami, na zakończenie wizyty uczestnikom przekazujemy materiały informacyjno-edukacyjne oraz certyfikowany dowód ważenia sygnowany przez Ol-Sowę
📩📧☎️📞
W celu zaplanowania nieodpłatnej wizyty prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu
62 78 211 90 wew. 21 lub wiadomości e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do zobaczeni!💁